כאשר בני זוג נשואים מגיעים למסקנה יחד או לחוד כי אינם רוצים להמשיך ולנהל חיים משותפים עומדות בפניהם שתי אפשרויות עיקריות לפירוק החבילה הזוגית: גירושין באמצעות עורכי דין בבית משפט או גישור גירושין באמצעות מגשר.

בסופו של כל אחד מההליכים התוצאה תהיה הסכם גירושין תקף על ידי בית משפט, אך הדרך לשם היא המהות וההבדל בין שתי הדרכים ויש לכך השלכות מרחיקות לכת על אופי היחסים בהמשך בין בני הזוג ובעיקר מול הילדים.

הליך גירושין בבית משפט

בדרך של גירושין באמצעות עורכי דין בבית משפט כל אחד מבני הזוג יכול לגשת לעורך דין המתמחה בתחום דיני משפחה, גירושין ובכלל ולהגיש תביעת גירושין בבית משפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני. המשמעות לכך היא הגשת תביעה לכל דבר, ומכאן הדרך מתנהלת לפי בית המשפט או בית הדין הרבני. מצב זה מביא לרוב להסלמת היחסים והקשרים בין בני הזוג, הנובעת מרצון של כל צד להצדיק את עמדותיו ולהגדיל את דרישותיו במטרה להביא להסכם שיטיב בעיקר עימו.

אומנם מרבית התיקים בבית המשפט מסתיימים בסופו של דבר בהסכם גירושים בהסכמה, אבל כל זה קורה לרוב לאחר קרב ממושך והכפשות בין הצדדים והמתנה מורטת עצבים ומתסכלת למועדי הדיונים תוך השארת "אדמה חרוכה" בין הצדדים. כזו שסביר שתשפיע גם על הילדים. בהליך זה, במידה והצדדים לא מגיעים להסכמה המקובלת על שניהם, בית המשפט יהיה זה שבסופו של דבר יקבע את הדין על הסוגיות העומדות על הפרק במסגרת הגירושין ביניהן: הסדרי הראיה של הילדים , גובה דמי המזונות חלוקת רכוש ועוד. בכך, בעצם הגשת התביעה, הצדדים למעשה מאפשרים לצד ג', שהוא השופט,  להחליט עבורם בנושאים חשובים וקריטיים עם השלכות מרחיקות לכת על אורח חייהם העתידי ומצבם הכלכלי . לשופט אומנם יתרונות מעצם זה שהוא פוסק ומכריע אך בפועל הוא עושה זאת, על אף הרצון הטוב והניסיון שלו,  מבלי להכיר את בני הזוג לעומק ואת מערכת היחסים , הצרכים המיוחדים של כל אחד מהם בתא המשפחתי והקשר עם הילדים.

גישור גירושין באמצעות מגשר

פניה לגישור לעומת זאת, היא דרך אלטרנטיבית, המאפשרת לצדדים יחד עם המגשר לקחת אחריות על חייהם ועל חיי ילדיהם וליצור הסדר ייחודי אשר ייקח בחשבון את כל הצרכים של כל מרכיבי הפאזל המשפחתי. בגישור רואים את היותם של בני הזוג לשעבר הורים משותפים לילדים ומתוך ידיעה כי מערכת היחסים אינה מסתיימת עם הסכם הגירושין. באמצעות  הליך הגישור יוצרים גשר המאפשר שיתוף פעולה לטובת כל מרכיבי התא  המשפחתי ובעיקרם הילדים. מאחר שמדובר בהליך המתקיים תוך הידברות ובלוחות זמנים התלויים רק בבני הזוג וללא תלות בבית משפט, ניתן להגיע במרבית המקרים להסכם הוגן וממצה שהושג בצורה מכובדת ותקף לכל דבר תוך פרק זמן קצר. ההליך ממוקד,  בנוי מפגישות משותפות ופגישות נפרדות של בני הזוג עם המגשר, כאשר בסופו מוגש הסכם גירושין חתום על ידי בני הזוג לאישור בית משפט בדרך לפסק דין לגירושין. בכך יתרונות אלו של הליך הגישור מסייעים לצמצום הקשיים והנזקים הכרוכים בהליך הפרידה והגירושין של בני הזוג לטובת כל הצדדים.

הכותב הוא עורך דין דרור-כהן אורגד, מייסד משרד עורכי דין ונוטריון כהן-אורגד ושות', המוסמך כמגשר גירושין וכמתאם הורי.

הערה: מדריך זה הינו להעשרה כללית בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי הנדרש בנושא על ידי עורך דין מקצועי ומנוסה בתחום.